27 września odbyła się 16. edycja Pomorskiej Nocy Naukowców w Hevelianum na Górze Gradowej. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było kobietom w nauce, a nasza szkoła miała zaszczyt uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu! Zostaliśmy zaproszeni, aby uczniowie zeszłorocznej zwycięskiej drużyny Odysei Umysłu zaprezentowali swoje niesamowite rozwiązania techniczne, które przyniosły im prestiżową nagrodę Ranatra Fusca za wybitną kreatywność. Odyseuszom towarzyszyła Monika Jurkiewicz, koordynatorka programu Odyseja Umysłu w naszej szkole.

Co więcej, w panelu dyskusyjnego „Odyseja Umysłu: Młodzi mają moc” wzial udział Mikołaj Olejniczak, członek zwycięskiej drużyny, który odpowiadał na pytania dotyczące programu.  Mikołaj wziął udział w żywej dyskusji, odpowiadając na pytania:

• Jakie największe wyzwania napotkaliście w trakcie pracy nad projektem?
  • Skąd czerpaliście inspiracje do swoich rozwiązań technicznych?
  • Jakie umiejętności zdobyte w Odysei Umysłu najbardziej przydały się Wam w praktyce?

Przy stanowisku naszej szkoły cały czas gromadziły się tłumy zaciekawione ich projektami. Uczniowie opowiadali o niezwykłych zajęciach, które odbywają się w naszej szkole, zachęcając młodsze dzieci i młodzież do rozwijania swoich pasji naukowych. Rozmówcy podziwiali nie tylko techniczne talenty naszych uczniów, ale i ich umiejętność opowiadania o nauce w fascynujący sposób.

Na koniec nasi Odyseusze zmierzyli się z zadaniem spontanicznym – budowaniem wieży z ograniczonych materiałów. Dzięki temu ćwiczeniu uczniowie doskonalili umiejętność pracy zespołowej, kreatywne myślenie oraz radzenie sobie z wyzwaniami pod presją czasu.

Pomorska Noc Naukowców była dla naszych uczniów nie tylko okazją do podzielenia się swoją pasją, ale i inspiracją do dalszych działań. Wydarzenie pokazało, że kreatywność i innowacyjność młodych umysłów nie zna granic!