Mobilność Erasmus Plus do Słowacji, w ramach projektu I.N.S.P.I.R.E., była niezwykłym doświadczeniem, które pozwoliło uczestnikom zgłębić tajniki ekologii, rozwijać umiejętności językowe, budować przyjaźnie oraz poznać bogactwo kultury słowackiej.

Pierwszy dzień rozpoczął się od serdecznego spotkania uczniów i nauczycieli z Polski, Turcji, Chorwacji i Słowacji. Powitalne występy, obejmujące m.in. przedstawienie o tematyce ekologicznej i regionalne pieśni, wprowadziły uczestników w atmosferę spotkania. Następnie odbył się spacer do siedziby burmistrza miejscowości Rybnik, gdzie znajdowała się szkoła partnerska. Po południu uczestnicy brali udział w różnorodnych warsztatach, m.in. dotyczących zmian klimatu, budowania piramidy 3D oraz prezentacji o łańcuchach pokarmowych. Wieczór zakończył się koncertem organowym, który zapewnił niezapomniane wrażenia.

Kolejnego dnia uczestnicy odwiedzili zaporę wodną na rzece Dunaj oraz miasto Bratysławę. Podczas spaceru po historycznym centrum miasta, zwiedzili m.in. główny rynek, bramę św. Michała oraz katedrę św. Marcina. Następnie udali się do Słowackiego Muzeum Narodowego, gdzie mogli zapoznać się z bogactwem przyrody i historii kraju. Wieczorem wszyscy uczestniczyli w kolacji w restauracji serwującej tradycyjne potrawy słowackie.

Trzeci dzień rozpoczął się od wizyty w elektrowni jądrowej w Mechovcach oraz interaktywnej wystawy w przynależącym do niej Energolandzie. Następnie uczestnicy odwiedzili miejscowość Levice, gdzie mieli okazję poznać historię miasta, zwiedzić “Lesná škola” oraz “Tekovské Múzeum”. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja i ceremonia pożegnalna z udziałem lokalnej grupy folkowej, która dostarczyła niezapomnianych emocji.

Mobilność do Słowacji była nie tylko okazją do zdobywania wiedzy, ale także do budowania relacji międzykulturowych, rozwijania umiejętności językowych oraz poszerzania horyzontów ekologicznych. Projekt I.N.S.P.I.R.E. finansowany ze środków Unii Europejskiej programu Erasmus Plus, Edukacja Szkolna, dał uczestnikom niezapomniane przeżycia, które na długo pozostaną w ich wspomnieniach.