Wrzesień w Odysei Umysłu nie tylko rozpoczął nowy sezon pełen wyzwań, ale również przyniósł prawdziwą eksplozję kreatywności w naszej szkole! Odyseusze poznali streszczenia problemów i tym samym zostali zaproszeni do świata niecodziennych zadań, które wymuszają myślenie poza schematami – wręcz “matrixowy” poziom kreatywności. Wśród wyzwań znajdziemy:

Problem 1: Wymyślny wyścig
Zespół projektuje pojazd terenowy, który bierze udział w wyścigu z przeszkodami. Uczestnicy odkrywają, że najważniejsza jest przygoda, a nie nagroda.

Problem 2: Zwierzątko-robociątko
Drużyna tworzy mechaniczne zwierzątko, które wykonuje sztuczki. Zaginie i zostanie odnalezione w niespodziewanym miejscu. W przedstawieniu wystąpi muzyka na żywo.

Problem 3: Książki od kuchni
Uczniowie wybierają jedną z książek, by stworzyć przedstawienie, które w kreatywny sposób nawiąże do jej fragmentu. W kuchni powstanie wyjątkowe danie dla bohatera książki.

Problem 4: Bezpieczne balschronienie
Zawodnicy projektują schronienie dla trzech zwierząt, testując jego wytrzymałość. W przedstawieniu znajdzie się element z sody oczyszczonej.

Problem 5: Historia pełna gwiazd
Drużyna wymyśla cywilizację i odgrywa komiczny spektakl o trzech mitach związanych z gwiazdami. Przedstawienie wzbogacą efekty świetlne.

Problem dla Juniorów: Czas na cuda
Dzieci tworzą przedstawienie, w którym architekt podróżuje w czasie do antycznych cudów, inspirując się nimi do stworzenia nowego cudu współczesnego.

Odyseusze oraz Trenerzy poznali także tegoroczną “konstrukcję” konkursu. Nadchodzący sezon oznacza restart Finałów Regionalnych oraz przejście na dwuetapowy konkurs. Finały Regionalne odbędą się w każdym województwie, w którym powstanie co najmniej kilkanaście drużyn. Wstępnie jest planowanych 11 jednodniowych konkursów, które będą miały miejsce w lutym i marcu 2025 roku. Drużyny z regionów bez zawodów będą mogły wybrać udział w najbliższym Finale Regionalnym lub od razu w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w Gdyni, w weekend 5-6 kwietnia 2025 r.

We wrześniu miała także miejsce Noc Naukowców, w której nasza drużyna Odysei Umysłu miała przyjemność aktywnie uczestniczyć.

Oprócz Nocy Naukowców, wrzesień był miesiącem intensywnych przygotowań do nadchodzących konkursów. Odyseusze brali udział w serii treningów problemów spontanicznych rozwijających kreatywność i umiejętności techniczne.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że nasze grono trenerskie się poszerza! Pani Asia Dąbrowska ukończyła kurs trenerski Odysei Umysłu, a Pani Iza Romik rozpoczęła trenowanie uczniów klas trzecich, pełnych entuzjastycznych Odyseuszy gotowych na twórcze wyzwania.

Dodatkowo, nasze doświadczone trenerki, Monika i Mariola Jurkiewicz, prowadzą w tym sezonie aż pięć drużyn! Wśród nich są trzy drużyny konkursowe z klas 5, 6 i 7, które szykują się do szalenie ambitnych zmagań a także dwie drużyny treningowe z klas 4A i 4B – to Odyseusze, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w programie, ale przygotowują się do zajęć z takim zapałem, że nie ma wątpliwości, iż czeka ich kalejdoskop możliwości na horyzoncie. Zajęcia, w których uczniowie tworzyli swoje własne projekty, miały wiele zalet. Tworzenie okularów od podstaw: To zadanie rozwijało kreatywność i wyobraźnię, ponieważ uczniowie nie tylko projektowali nowe kształty, ale też zastanawiali się nad funkcjonalnością. Uczyli się, że codzienne przedmioty, takie jak okulary, mogą przybierać różnorodne formy, co zachęcało do nieszablonowego myślenia. Stworzenie

Hasalagupaga – nowego gatunku zwierzęcia: Uczniowie rozwijali umiejętność myślenia abstrakcyjnego i wyobraźni przestrzennej, tworząc zupełnie nowy organizm. Zastanawiali się nad jego cechami, pochodzeniem i funkcją w świecie, co wspierało naukę kreatywnego rozwiązywania problemów oraz rozwój zdolności narracyjnych. Stworzenie autorskiej gry planszowej lub karcianej: To zadanie wzmacniało umiejętności planowania, logiki i strategicznego myślenia. Uczniowie musieli wymyślić mechanikę gry, zasady oraz jej unikalne elementy, co rozwijało innowacyjność i wzbogacało umiejętności analityczne.

Wszystkie te zadania sprzyjały współpracy, rozwijały praktyczne umiejętności i pogłębiały zaangażowanie uczniów, a także budowały ich pewność siebie poprzez realizowanie własnych, twórczych pomysłów.

Bez wątpienie program Odysei Umysłu w naszej szkole prężnie się rozrasta! Objęliśmy nim już dużą liczbę uczniów, którzy każdego dnia rozwijają swoje zdolności twórczego myślenia, rozwiązywania problemów oraz pracy zespołowej. To inwestycja w przyszłość młodych umysłów, które uczą się działać globalnie i kreatywnie w stale zmieniającym świecie.

Wrzesień był tylko początkiem… Nasze kreatywne silniki dopiero się rozgrzewają!