30 października uczniowie klasy V A wybrali się na nietypową muzealną lekcję do Muzeum Miasta Gdyni. Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym historii powstania miasta, pani doktor Anna Jazgarska zabrała uczniów na spacer po centrum Gdyni. Podczas spaceru pani Jazgarska zaproponowała trzy miejsca, które możemy rozważyć przy wyborze obiektu, którym zaopiekujemy się w czasie realizacji projektu Erasmus + pt.: „Dziedzictwo – podróż z teraźniejszości w przeszłość.”

Pierwsze z tych miejsc to budynek, który znajduje się nieopodal Muzeum Miasta Gdyni, na Kamiennej Górze, przy ulicy Sędzickiego. Jego budowa rozpoczęła się w 1922 roku z inicjatywy Pierwszego Polskiego Towarzystwa Kąpieli Morskich. W otwartym po osiemnastu miesiącach budynku mieściły się 42 pokoje Hotelu Kaszubskiego. Od kilku lat budynek stoi pusty i niszczeje.

 

Drugie miejsce to Krzyż Rybacki, który od 1922 roku stoi przy ulicy Waszyngtona, gdzie w okresie międzywojennym była przystań rybacka. Nasze prężne miasto powstało w jej miejscu, dlatego ważne jest, aby jego mieszkańcy dbali o pamięć o rybakach z przedwojennej Gdyni. W ramach zbliżających się dni pamięci o zmarłych, uczniowie

 

Aby zobaczyć trzecią propozycję, udaliśmy się na ulicę Portową. Tam uczniowie dowiedzieli się o charakterystycznym dębie, który stał pośrodku ulicy do II wojny światowej. Coraz mniej osób wie o tym na wskroś gdyńskim obiekcie, więc warto by było przywrócić mieszkańcom pamięć o nim.

 

Wkrótce czeka nas debata, podczas której dokonamy wyboru obiektu, którym się zajmiemy. Może będzie nim jedna z tych trzech propozycji.